Úvodní stránka » Srazy KPUC » Full size 17th Session - Důl Michal 2017

   Kontakt:

   Dušan Gerecky - email: dusangerecky@volny.cz    Mob.:  +420 602 771 562

Pod těžní věží

Full Size Session, 23. – 25. června 2017, Důl Michal, Ostrava-Michálkovice

Prsty netrpělivě ťukám do klávesnice, zapisuji poslední poznámky na příští týden a osnuji plán na rychlý útěk z práce. Hlavou se mi při tom honí vzpomínky na poslední ročník Full Size Session. To spojení amerických aut a prostředí uhelného dolu má něco do sebe. Podařilo se. Ještě vrátit na místo tu kliku, co mi zůstala v ruce při bleskovém průletu dveřmi a hurá do Ostravy. Za necelé tři hodiny jsme na místě, rychle se ubytujeme na studentských kolejích blízko dolu a pak rovnou do víru dění. Konečně jsme mezi známými cihlovými budovami a vítáme se s prvními nedočkavci. Probíhají poslední přípravy a dolaďování drobností, do toho se každou chvíli na hlavní ploše objeví další auto. Pokud jezdíte na srazy už delší dobu, pozorujete na sobě, jak máte dobře vytrénované oko? Jen co se za rohem objeví malý kousek auta, vy už přesně víte, co právě jede a komu patří. Pohledy nezaujatých laiků jsou mnohdy k nezaplacení, když z vás vypadne informace typu: “Je tady ten Dodge z dvaasedmdesátého.” a oni se marně rozhlíží po autě, aby nakonec zjistili, že se díváte kamsi do dáli na ty dva reflektory a kus nárazníku.

V podvečer už je nás tak akorát, na každém kroku je rozdělané stylové sezení. Ty tam jsou doby, kdy jsme z kufrů aut a karavanů vytáhli pár rozkládacích židlí a malý stolek. Dnešní zázemí se může skládat například ze sedací soupravy a stolku z bloku motoru a skleněné desky. Ano, i to se dá do karavanu narvat. Z reproduktorů se line Dušanův hlas, který nás všechny vítá, party se rozjíždí a jestli čekáte nějaké to slovo o jejím trvání až do nočního klidu, čekáte marně. Žádný noční klid neexistuje :-) Já ale pátek končím procházkou klidnou ulicí na koleje, provázen štěkotem psů, kteří mi dávají dobrou noc, abych byl svěží na zítřek.

Ráno se mi do hlavy vkrádá tušení, že i letos... a fakt. Zase jsou tu nová auta. Každý rok něco přibude, ať už na domácí půdě, nebo ze zahraničí. Oldsmobile Super 88 ročníku 1958 a ze stejného roku pak Edsel Villager, v době svého vzniku značka, která se díky charakteristickému tvaru přední masky stávala terčem posměchu, nicméně se pyšnila inovacemi, jako jsou například tlačítka řazení uprostřed volantu. Z novějších kousků je zde například Buick Centurion 1971, nebo Dodge Charger 1973 ze Slovenska. Ani Poláci se nenechali zahanbit a přivezli 73 Mercury Marquis, 69 Chevrolet Impala a novější Cadillac STS.

V pravé poledne je čas na chvíli opustit brány Dolu Michal a vyrazit na spanilou jízdu. Její trasa letos vede po okolí a díky skvělé spolupráci s vedením Michálkovic a asistence městské a státní policie všechno probíhá jako na drátkách. Místní vybíhají na zahrady, někomu padají brady a mám pocit, že z jednoho plotu spadlo i pár planěk. Po necelé hodině se kolona amerik vrací zpátky a začíná odpolední zábava. Na programu je rockový koncert dívčí kapely nebo měření hlasitosti výfuků. Nohy soutěžících tlačí pedály až k podlaze a já přemýšlím, jestli vydrží déle decibel metr, nebo moje uši. Ale co. Když ohluchnu, tak aspoň kvůli něčemu krásnému :-)

Víte, jak rychle dokáže letět čas, když je dobré téma k diskusi? To se na srazech s těmi správnými lidmi najde vždycky, čas pak ubíhá dvojnásobně rychle a než se nadějete, je večer. To je ideální čas na cruising, nebo na procházku potemnělým areálem dolu, jehož budovy se tyčí ke hvězdné obloze jako tiší svědkové dávné těžby uhlí. Přitom jsem úplně zapomněl na překvapení, které Dušan ohlašoval během dne a tak mě odpálený ohňostroj překvapuje o to víc. Na dole to pořád žije. Nekončící diskuse, občas přehlušené cruisujícím Chevroletem Camaro a výbuchy smíchu... zkrátka klasická sobota na srazu. A co si nestihneme říci teď, to doženeme na dalších akcích. Takže: pokračování příště.

Text: David Lukl

Fotogalerie:

foto: David Lukl

Aktuality 2023

plakat_zari2023.jpg

 

Full size session 17th

Full size session 16th

Big 8 Party 2016